Ремонт ультразвукових датчиків: основні несправності

Термінологія, що використовується при ремонті датчика

Акустична лінза

Акустична лінза є частиною датчика, який безпосередньо контактує з людським тілом під час досліджень; зазвичай виготовляють зі спеціального пластику, за текстурою нагадують гуму. Служить для формування правильної геометрії ультразвукового променя.

Акустичний модуль

Акустичний модуль є найважливішим компонентом ультразвукового датчика, що містить випромінюючий і приймаючий елемент (елемент п'єзо, кристал п'єзо), який закривається акустичним акустичною лінзою.

Скануюча головка

Скануюча головка (головка датчика) - складається з пластикового корпусу і вбудованого в нього Акустичного Модуля. Зараз в неї вбудовують друковані плати з електронними компонентами.

Кабель

Кабель – гнучкий поєднуючий елемент між Скануючою головкою і Роз'ємом (коннектором), що складається з числених мікро-коаксіальних провідників (до 280).

Роз'єм

Роз'єм (коннектор) - металевий або пластиковий елемент з численними контактами для приєднання датчика безпосередньо до УЗД сканера. Іноді Роз'єм (коннектор) містить вбудовані в нього друковані плати з електронними елементами.

 

Основні види несправностей датчиків, які підлягають ремонту

  • Пошкодження акустичної лінзи (відшарування лінзи, утворення повітряних бульбашок, протертості, порізи, розриви) або навіть повне відшарування.
  • Пошкодження кабелю (розриви окремих провідників і порізи).
  • Пошкодження манжети.
  • Вихід з ладу акустичного модуля (аж до заміни пьезокристалла).
  • Механічні пошкодження корпусу датчика.
  • Ремонт роз'єму (конектору).

Зв’яжіться з нами +38 (044) 209 209 6 (exim@remove-this.exim.com.remove-this.ua) - і ми підкажемо оптимальний для Вас варіант ремонту у співвідношенні ціни і ваших потреб.

Пошкодження манжети УЗД датчика

Манжета є структурний елемент датчика, метою якого є захист кабелю від пошкодження через постійне вигинання при проведенні ультразвукових досліджень. Також, манжета оберігає датчик від проникнення всередину гелю і рідин.

Чому манжету потрібно міняти?

Пошкодження манжети можливо з наступних причин:

  • природний знос, старіння матеріалу;
  • механічне пошкодження при некоректному використанні;
  • вплив агресивних розчинів (наприклад, спиртів);
  • при частій обробці відкритими бактерицидними лампами (не рециркуляторами)

У цих випадках відбувається прискорене старіння матеріалу - він втрачає первинні фізичні властивості, такі як м'якість і пружність, в певний момент відбувається перелом манжети або утворення тріщини.

Відновити манжету датчика УЗД потрібно вчасно!

Пошкодження манжети, здавалося б, такого незначного елемента, може при несвоєчасному ремонті спричинити за собою вихід з ладу всього датчика.

Розглянемо наслідки експлуатації датчиків з пошкодженої манжетою. Якщо пошкодження відбулося далі від корпусу датчика, відбувається зміна розрахованого виробником навантаження в різних точках вигину кабелю. У цьому випадку досить швидко відбувається пошкодження кабелю, який має складну структуру. Заміна кабелю є досить дорогою процедурою, оскільки кабель складається приблизно з 100-250 тонких коаксіальних проводів, які припаяні срібним припоєм безпосередньо до самих п'єзокристалів акустичної головки. Також є ризик порушення герметичності внутрішнього обсягу датчика, відповідно, ймовірність руйнування електроніки в корпусі датчика, і корозії контактів п'єзокристалів.

У разі, якщо пошкодження сталося ближче до корпусу датчика, ймовірність виходу з ладу електроніки та акустичної головки значно зростає. У розгерметизований датчик проникає ультразвукової гель, рідини для обробки датчика, і навіть піт з долоні лікаря. Це все, при тривалій експлуатації, може пошкодити електроніку, так як є агресивним середовищем.

При цьому варто відзначити, що самостійне замотування пошкодженої ділянки клейкою стрічкою (наприклад, ізоляційною стрічкою) є неприпустимим, так як клей роз'їдає оболонку кабелю. Після використання ізоляційної стрічки доведеться міняти увесь кабель.

Для заміни манжети не потрібно відпаювання проводів або розбирання корпусу датчика (в разі якщо всередину не потрапив гель або інші рідини). При цьому форма і розмір манжети підходить конкретно для Вашого датчика, тобто манжета виготовляється під певний екземпляр. Процедура не займає багато часу, як у випадку заміни кабелю або акустичної головки.

Зв’яжіться з нами +38 (044) 209 209 6 (exim@remove-this.exim.com.remove-this.ua) - і ми підкажемо оптимальний для Вас варіант ремонту у співвідношенні ціни і ваших потреб.